Aizdedzes sveču pārbaude!

Dzinēja darbības diagnostika, pēc sveču stāvokļa.

Fotogrāfijā №1 attēlota svece, izskrūvēta no dzinēja, kura darbību mēs varam uzskatīt par ideālu. Centrālā elektroda gals ir gaiši brūnā krāsā, piedegums un saķepums ir minimāls. Svece absolūti nav eļļaina. Dotā motora īpašnieku varam tikai apskaust , jo šāds dzinējs ir maksimāli ekonomisks, un šāds dzinējs nepieprasa eļļas pieliešanu starp maiņas reizēm.

svechi - Copy (1)

 

Uz foto №2 tipisks sveces piemērs no dzinēja ap paaugstinātu degvielas patēriņu. Centrālais elektrods pārklāts ar samtaini melnu piedegumu. Iemesli tam var būt vairāki: bagāts gaisa-degvielas degmaisījums (nepareiza karburatora regulācija, vai inžektora bojājumi), degvielas filtra aizsērējums.

svechi - Copy (2)

 

Trešajā attēlā ,viss otrādi,  pārāk liess gaisa-degvielas maisījums. Elektroda krāsa variējas no gaiši-pelēka līdz baltam. Šajā gadījumā ir pamats uztraukties . Braukāšana pie pārāk nabadzīga maisījuma, un pie paaugstinātām slodzēm var būt par iemeslu būtiskai sveces, vai aizdedzes kameras pārkaršanai, turklāt aizdedzes kameras pārkaršanas rezultātā pārkarst un deformējās vārsti. Šādas sveces piemērs attēlots dotajā fotogrāfijā №3.

svechi - Copy (3)

 

Svecei №4 ir raksturīga sarkanīga nokrāsa, šo krāsu var pielīdzināt sarkanā ķieģeļa tonim. «Šo nokrāsu izsauca dzinēja darbība uz degvielas,  kuras sastāvā ir pārlieku daudz metālu saturošu piemaisījumu. Ilga šādas degvielas izmantošana  var izraisīt efektu, kad uz sveces izolējošā materiāla veidojas plāna kārtiņa no elektrību vadoša metāliska piedeguma, caur kuru elektrībai būs vieglāk plūst, un svece pārstās darboties.

svechi - Copy (4)

 

Foto № 5. Svecei ir izteiktas eļļas palieku pēdas,  it īpaši tās vītnes daļā. Dzinējs, kuram ir tādas sveces, pēc ilgākas stāvēšanas, iedarbinot, kādu laiku tas strādās nelīdzeni, līdz brīdim , kad dzinējs uzkarsīs-tad darbība stabilizēsies. Šai problēmai par iemeslu ir vārstu eļļas gredzentiņu sliktais stāvoklis. Papildus tas izraisa eļļas pazušanu no kartera. Pirmajās motora darbības minūtēs, kamēr tas vēl nav uzkarsis, no izpūtēja nāk ārā raksturīgi balti-zili dūmi.

svechi - Copy (5)

 

Svece, attēlota uz bildes № 6 izskrūvēta no nestrādājoša cilindra. Centrālais elektrods, un tā izolators pārklāts ar biezu eļļas kārtu, sajauktu ar nesadegušas degvielas pilītēm un mazām metāla daļiņām, kuras atdalījās no cilindra telpas. Tam par iemeslu ir kāda vārsta, vai sieniņas starp virzuļa gredzeniem, lūzums.Šīs daļiņas sakrīt uz virzuļa galvas un tiek sagrautas starp virzuli un vārsta cepurīti. Šajā gadījumā dzinējs strādās nelīdzenu un uzsilstot nekas nemainīsies, novērosies jūtams jaudas zudums, degvielas patēriņš izaugs vienu ar pusi, līdz divas reizes.Izeja viena- remonts.

svechi - Copy (6)

 

Foto № 7 Tā ir pilnīga centrālā elektroda un tā keramiskā izolatora sabrukšana. Iemesli šādam defektam ir uzskaitīti zemāk: ilga dzinēja darbība ar pāragru degvielas detonāciju, degvielas, ar zemu oktāna skaitli-izmantošana, vai vienkārši brāķēta svece. Darbības simptomi būs tādi paši kā aprakstīti sestajā situācijā. Vienīgais uz ko atliek cerēt ir tas, lai visas sabirušās sveces daļas būtu tikušas līdz izplūdes sistēmai, nepakļūstot zem izplūdes vārsta, pretēji- cilindru bloka remonts būs neizbēgams.  Tas viss atkarīgs no cilvēka, grēcīgs, vai nē . (Joks). 😉

svechi - Copy (7)

 

Foto № 8 pēdējais tips šajā aprakstā. Sveces elektrods apauga ar sodrējiem, sodrēju krāsa šeit nespēlē lielu lomu, tas tikai var liecināt par degvielas sistēmas darbību. Iemesls šādiem uzdegumiem ir eļļas degšana, kura tur varēja nokļūt caur nodilušiem virzuļa eļļas gredzeniem. Dzinējam ir paaugstināts eļļas patēriņš, gāzēšanas laikā no izpūtēja nāk ārā kupli, zili dūmi, un šie dūmi pēc smaržas atgādina motocikla dūmus. Ja gribat, lai ar Jūsu motoru būtu mazāk problēmu, neaizmirstiet mainīt sveces, pirms dzinējā sāk rasties darbības trauējumi.

svechi - Copy (8)

 

Ja dzinējs ir kārtībā, tad sveču ražotājs garantē raitu to darbību uz 30 tūkstoši kilometriem. Arī Jūs neaizmirstiet ar katru eļļas maiņas reizi, jeb katrus 10 tūkstošus kilometru pārbaudīt to stāvokli. Pirmām kārtām tā ir elektroda spraugas regulēšana līdz paredzētajam izmēram, uzdegumu tīrīšana. Uzdegumu vislabāk notīrīt ar metālisku birstīti , ja to mēģināt darīt ar smilšstrūklu, tad sabruks centrālā elektroda keramiskais izolators, jūsu priekšā var pavērties tāda bilde, kā attēlā № 7. Kā arī es ieteiktu laiku pa laikam sveces pamainīt vietām, tas saistīts ar to ka cilindros ir dažāda darbības temperatūra.

2015-11-10_144050